Novinky

Připojení k LAN síti

Novinkou v prodeji je modul EnvisaLink, který umožňuje sledování stavu a ovládání ústředen DSC Power pomocí internetového prohlížeče a zasílání SMS zpráv a elektronické pošty při určených událostech (poplach, porucha, zapnutí a vypnutí zabezpečení a podobně).
Modul lze použít pro všechny zabezpečovací ústředny současné řady DSC Power i pro starší ústředny DSC Power 832, DSC Power 864, DSC PC 585 a DSC PC 1565.

Dotyková klávesnice

Dotyková klávesnice DSC

Pro zabezpečovací ústředny DSC Power 1616, DSC Power 1832 a DSC Power 1864 od verze 4.2 je k dispozici nová klávesnice se 7" dotykovým displejem

Jaký rozsah zabezpečení si vybrat?

Odpověď na tuto otázku záleží na tom, zda chcete hlídat dům nebo byt jenom když jste pryč, nebo jestli chcete, aby zabezpečovací systém hlídal, i když jste doma (třeba v noci), zda se i v době vaší nepřítomnosti budou ve střežených prostorách pohybovat nějaká domácí zvířátka a zda to bude kočka, malý anebo veliký pes a podobně.
Elektronickému zabezpečení prostorů, ve kterých se pohybují domácí zvířátka, se věnuje samostatný článek.

A samozřejmě záleží i na tom, kolik peněz jste ochotni nebo schopni do zabezpečení investovat. Rozhodně se nesnažte bagatelizovat problém tvrzením, že u vás doma není co ukrást. Většinou to není pravda a až když diktujete do policejního protokolu všechny odcizené věci, tak zjistíte, co všechno se u vás ukrást dalo a kolik to stálo. Tedy pokud se hodnota některých věcí vůbec dá vyčíslit.

Nejjednodušší a nejlevnější je nástrahový systém zabezpečení domu, ve kterém detektory pohybu střeží centrální komunikační prostory v objektu a nejohroženější místnosti. U takového zabezpečení se vychází z předpokladu, že pokud zloděj vnikne do některé z nestřežených místností, půjde se podívat i jinam, přitom vstoupí do střeženého prostoru a vyhlásí poplach. Toto řešení má ovšem jednu nevýhodu: Když zloděj vnikne oknem do vaší nestřežené pracovny, něco si odnese , nikam jinam se podívat nepůjde a zase oknem vyleze, žádný alarm ho nebude rušit.

Proto doporučuji alespoň v přízemí instalovat detektory pohybu do všech důležitých místností. V podkroví se pak může hlídat pohyb pouze v chodbě, nebo se i zde mohou střežit všechny obytné místnosti.

Obě předchozí varianty zabezpečení vyhlásily poplach až v okamžiku, kdy již byl zloděj uvnitř domu. Nejkomplexnější a také nejdražší zabezpečení domu může střežit i rozbití skel v oknech a dveřích a otevření všech dveří a oken na obvodu domu.
K vyhlášení poplachu u tohoto rozsahu zabezpečení dojde už při pokusu o průstup přes obvod střežené plochy.

Je vhodné navrhovat zabezpečení domu nebo bytu tak, aby bylo možné systém zapnout i když jste doma, například na noc. I z vlastní praxe znám řadu případů, kdy obyvatelé domu spali v patře, zatímco v přízemí se kradlo. Pokud bylo zabezpečovací zařízení zapnuto do režimu Doma, skončilo to pouze poplachem a útěkem zloděje.

Je také vhodné střežit garáž. To, že je vaše auto zaparkované v garáži, neznamená, že ho z ní někdo nemůže ukrást. Musíte si ale uvědomit, že střežení domu a garáže většinou vyžaduje opačný režim - když jste doma a auto je v garáži, měl by být zabezpečovací systém v garáži zapnutý. Naopak když autem odjedete pryč, garáž je prázdná, je zbytečné ji hlídat, ale je nutné střežit dům. Právě pro takovéhle aplikace je vhodná zabezpečovací ústředna DSC Power, kterou lze rozdělit až na 8 nezávisle ovládaných částí.

Poplach se zpravidla signalizuje vnitřní sirénou, která zloději znepříjemní pobyt v domě, a venkovní sirénou, která upozorní okolí, že se u vás něco děje. Všechny bezpečnostní ústředny DSC Power a DSC Alexor obsahují i komunikátor pro hlášení poplachů na pult centralizované ochrany.