Doplňky DSC Power

SMS komunikátor

SMS komunikátor GSV7 pro alarm DSC Power

SMS komunikátor GSV7 posílá informace o událostech v EZS (poplach, porucha a podobně) pomocí krátkých textových zpráv a umožňuje dálkové zapnutí a vypnutí EZS.
Modul lze použít pro všechny zabezpečovací systémy DSC Power i pro starší ústředny DSC PC 585 a DSC PC 1565.

Aplikace DSC Power NEO

V ovládací aplikaci ConnectAlarm pro ústředny DSC Power NEO došlo k drobné inovaci: Pokud potřebujete provést odpojení nebo přejmenování některé zóny, v položce Zařízení zmizelo na řádku zóny tlačítko se třemi tečkami, které tuto funkci umožňovalo. Nyní je potřeba prstem posunout řádek se zónou doleva a potom se vpravo objeví tlačítka Odpojení a Přejmenovat.

5 nejrozšířenějších omylů o EZS

EZS má komplikované ovládání

Jeden z velmi rozšířených omylů, které již řadu let úplně nesmyslně přetrvávají, že elektrická zabezpečovací signalizace (EZS) má složité ovládání.

EZS řízenou kanadskou zabezpečovací ústřednou DSC Power Neo můžete jednoduše zapnout tak, že na dvě vteřiny stisknete funkční klávesu. Není nutná žádná znalost kódu, zapnutí je snadné, zvládne malé dítě i devadesátiletá babička (oboje mám prakticky vyzkoušeno) a zapnout EZS tak může i člověk, který nezná přístupový kód a nemůže tedy EZS vypnout.
Když pak přijdete do střeženého prostoru, klávesnice na vás začne pískat, aby vám připomněla že jí máte vypnout. Naťukáte čtyřmístný (nebo šestimístný, můžete si při instalaci vybrat) číselný kód nebo  přiložíte ke klávesnici bezdotykový ovládací přívěsek a je EZS vypnuta. Opět žádná komplikace.

A pokud máte problémy se zapamatováním kódu, pamatujete si určitě spoustu jiných čísel - například PIN k bankovní kartě, k mobilnímu telefonu a tak dále. Ovládacích kódů je u zabezpečovacích ústředen DSC Power Neo k dispozici až 95, takže každý člen domácnosti může mít samostatný přístupový kód k EZS, který si pamatuje.

EZS každou chvíli zbytečně houká

To je bohužel u špatně instalovaného nebo neudržovaného systému EZS pravda. Samozřejmě je zabezpečovací zařízení jenom technika a k nějaké poruše může dojít vždycky, ale od toho máte servisní firmu, aby podobné nepřístojnosti EZS odstranila.

Jeden z dalších článků je věnován správnému umístění detektorů, a proto nyní jenom několik základních rad: Pravidelně odstraňujte pavučiny okolo detektorů pohybu, čas od času nastříkejte kolem detektorů pohybu Biolit, RAID či podobný hmyzovrah, při malování zalepte alespoň snímací část detektoru, nestavte před detektory pohybu žádné předměty a při jakémkoliv problému s EZS zavolejte servisní firmu.
Čím dřív přijede servisní technik, tím lépe může určit příčinu zbytečného poplachu a závadu odstranit.
EZS, který nefunguje nebo zlobí, je vám naprosto k ničemu.

EZS stejně zloděje nechytí

To je pravda. Pokud chcete případného zloděje rovnou chytit, je potřeba si najmout ochranku.
Mnohem jednodušší je ale zkomplikovat případnému zloději vstup do střežených prostorů mechanickou ochranou (bezpečnostní skla, dveře, zamykání vstupů atd.) a upozornit na něj v případě, že mechanickou ochranu překoná, nebo se pokouší ji překonat. A k tomu právě slouží EZS, která v případě narušení objektu upozorní okolí jekotem sirény (a proto je potřeba, aby EZS houkala jenom při poplachu a ne třikrát do týdne) a případně přivolá na pomoc zásahovou jednotku bezpečnostní agentury.
Pokud je někde v sousedství EZS, který každou chvíli zbytečně houká, zkuste se domluvit s majitelem, aby si ho dal opravit. Okolí si totiž na tuhle chybu časem zvykne a tak se sníží i účinnost vašeho vlastního zabezpečovacího systému.

EZS stojí moc peněz

Všechno je relativní. Kvalitní EZS s tříletou zárukou se dá pro rodinný dům v jednoduché variantě pořídit okolo 26.000 korun. Tato sestava obsahuje řídící ústřednu DSC Power Neo s klávesnicí, vnitřní a vnější sirénu, baterii pro zálohování provozu při výpadku sítě na dobu přibližně 48 hodin, magnetický kontakt na vstupní dveře a detektory pohybu.
Když stavíte rodinný dům za dva miliony korun, představují náklady na takovýto alarm 1,3% pořizovacích nákladů na dům. Nebo jinak: kolik stojí televize, domácí kino, počítače atd., tedy věci, které bude EZS chránit?

Proč tahat kabely, když jsou bezdrátové EZS

To je jednoduché: Protože v detektoru, připojeném k bezpečnostní ústředně pomocí kabelu, nemusíte vyměňovat baterie. Nikdy vám v něm nedojdou.
Možná do kabelu omylem někdy natlučete skobičku (a to zjistíte okamžitě, protože vám v takovém případě EZS vyhlásí poruchu), ale rozhodně vám nikdo nezaruší přenos signálu mezi detektorem a ústřednou.
U klasických kabelových detektorů máte mnohem větší možnost přizpůsobení typu detektoru střeženému prostoru, například pokud se má ve střeženém prostoru pohybovat váš domácí miláček. A tak by se dalo pokračovat.

Bezdrátový systém DSC Power Neo je samozřejmě výborná věc pro byty a domy, kde se již bydlí, nebo kde by bylo komplikované pokládat kabelové vedení. Ale pokud stavíte nebo rekonstruujete, jsou úvahy o tom, že si pořídíte EZS v bezdrátovém provedení, absolutní nesmysl.

Přitom není nutné EZS ihned montovat. Stačí věc prokonzultovat s odbornou firmou, která vám v tomhle případě většinou poradí bezplatně, a podle jejího návodu si při stavbě kabely instalovat sám, nebo si je nechat položit od odborníků.
Vlastní systém EZS pak můžete namontovat později.