Novinky

Připojení k LAN síti

Novinkou v prodeji je modul EnvisaLink, který umožňuje sledování stavu a ovládání ústředen DSC Power pomocí internetového prohlížeče a zasílání SMS zpráv a elektronické pošty při určených událostech (poplach, porucha, zapnutí a vypnutí zabezpečení a podobně).
Modul lze použít pro všechny zabezpečovací ústředny současné řady DSC Power i pro starší ústředny DSC Power 832, DSC Power 864, DSC PC 585 a DSC PC 1565.

Dotyková klávesnice

Dotyková klávesnice DSC

Pro zabezpečovací ústředny DSC Power 1616, DSC Power 1832 a DSC Power 1864 od verze 4.2 je k dispozici nová klávesnice se 7" dotykovým displejem

5 nejrozšířenějších omylů o EZS

EZS má komplikované ovládání

Jeden z velmi rozšířených omylů, které již řadu let úplně nesmyslně přetrvávají, že elektrická zabezpečovací signalizace (EZS) má složité ovládání.

EZS řízenou zabezpečovací ústřednou DSC Power či DSC Alexor můžete jednoduše zapnout tak, že na dvě vteřiny stisknete funkční klávesu. Není nutná žádná znalost kódu, zapnutí je snadné, zvládne malé dítě i devadesátiletá babička (oboje mám prakticky vyzkoušeno).
Když pak přijdete do střeženého prostoru, klávesnice na vás začne pískat, aby vám připomněla že jí máte vypnout. Naťukáte čtyřmístný (nebo šestimístný, můžete si při instalaci vybrat) číselný kód a je vypnuto. Opět žádná komplikace.

A pokud máte problémy se zapamatováním kódu, pamatujete si určitě spoustu jiných čísel - například PIN k bankovní kartě, k mobilnímu telefonu a tak dále. Ovládacích kódů je u zabezpečovacích ústředen DSC Power k dispozici až 95, takže každý člen domácnosti může mít samostatný přístupový kód, který si pamatuje.

EZS každou chvíli zbytečně houká

To je bohužel u špatně instalovaného nebo neudržovaného elektronického zabezpečení domu nebo bytu pravda. Samozřejmě je zabezpečovací zařízení jenom technika a k nějaké poruše může dojít vždycky, ale od toho máte servisní firmu, aby podobné nepřístojnosti EZS odstranila.

Jeden z dalších článků je věnován správnému umístění detektorů, a proto nyní jenom několik základních rad: Pravidelně odstraňujte pavučiny okolo detektorů pohybu, při malování zalepte alespoň snímací část detektoru, nestavte před detektory pohybu žádné předměty a při jakémkoliv problému zavolejte servisní firmu.
Čím dřív přijede servisní technik, tím lépe může určit příčinu zbytečného poplachu a závadu odstranit.
EZS, které nefunguje nebo zlobí, je vám naprosto k ničemu.

EZS stejně zloděje nechytí

To je pravda. Pokud chcete případného zloděje rovnou chytit, je potřeba si najmout ochranku.
Mnohem jednodušší je ale zkomplikovat případnému zloději vstup do střežených prostorů mechanickou ochranou (bezpečnostní skla, dveře, zamykání vstupů atd.) a upozornit na něj v případě, že mechanickou ochranu překoná, nebo se pokouší ji překonat. A k tomu právě slouží EZS, která v případě narušení objektu upozorní okolí jekotem sirény (a proto je potřeba, aby houkala jenom při poplachu a ne třikrát do týdne) a případně přivolá na pomoc zásahovou jednotku bezpečnostní agentury.
Pokud je někde v sousedství alarm, který každou chvíli zbytečně houká, zkuste se domluvit s majitelem, aby si ho dal opravit. Okolí si totiž na tuhle chybu časem zvykne a tak se sníží i účinnost vašeho vlastního zabezpečovacího systému.

EZS stojí moc peněz

Všechno je relativní. Kvalitní EZS s tříletou zárukou se dá pro rodinný dům v jednoduché variantě pořídit okolo 26.000 korun. Tato sestava obsahuje řídící ústřednu DSC Power s klávesnicí, vnitřní a vnější sirénu, baterii pro zálohování provozu při výpadku sítě na dobu přibližně 48 hodin, magnetický kontakt na vstupní dveře a detektory pohybu.
Když stavíte rodinný dům za dva miliony korun, představují náklady na takovýto alarm 1,3% pořizovacích nákladů na dům. Nebo jinak: kolik stojí televize, domácí kino, počítače atd., tedy věci, které bude EZS chránit?

Proč tahat kabely, když jsou bezdrátové alarmy

To je jednoduché: Protože v detektoru, připojeném k bezpečnostní ústředně pomocí kabelu, nemusíte vyměňovat baterie. Nikdy vám v něm nedojdou.
Možná do kabelu omylem někdy natlučete skobičku (a to zjistíte okamžitě, protože vám v takovém případě EZS vyhlásí poruchu), ale rozhodně vám nikdo nezaruší přenos signálu mezi detektorem a ústřednou.
U klasických kabelových detektorů máte mnohem větší možnost přizpůsobení typu detektoru střeženému prostoru, například pokud se má ve střeženém prostoru pohybovat váš domácí miláček. A tak by se dalo pokračovat.

Bezdrátový systém DSC Alexor je samozřejmě výborná věc pro byty a domy, kde se již bydlí, nebo kde by bylo komplikované pokládat kabelové vedení. Ale pokud stavíte nebo rekonstruujete, jsou úvahy o tom, že si pořídíte bezdrátový zabezpečovací systém absolutní nesmysl.

Přitom není nutné zabezpečovací zařízení ihned montovat. Stačí věc prokonzultovat s odbornou firmou, která vám v tomhle případě většinou poradí bezplatně, a podle jejího návodu si kabely instalovat sám, nebo si je nechat položit od odborníků.
Vlastní zabezpečovací zařízení pak můžete namontovat později.